“Hayır diyerek kendi alanınızı korursunuz. Bu sadece kendi alanınızı korumanız anlamına gelmez aslında diğer insanlara da kendi sınırlarını hatırlatma konusunda yardımcı olur.”

Hayır Diyebilme Sanatı – Müthiş Psikoloji

Yepyeni bir ilham serisi ile tekrardan merhaba! Uzun zamandır elimde olan, sindire sindire okuduğum ve faydalı bilgiler edindiğim “Hayır Diyebilme Sanatı” kitabından sana güzel bir yazı serisi hazırlamaya karar verdim. Umuyorum ki #evdekal döneminde bu seri senin için faydalı olur. O zaman başlayalım mı? 🙂

Her şey Benlik Bilincimiz ile Başlıyor! 👩 🧑

Hayatımızda ilk deneyimlerimizi aile yaşantımızda ediniyoruz. Ailemiz içerisinde sağlıklı bir şekilde kurulan iletişim ve güven bağı ile sağlıklı bir benlik bilincinin oluşmasına ve yavaşça kendi değerimizin farkına varmamıza yol açıyor.

Peki ya sen kendi benlik bilincinin farkında mısın? İstersen bu konuyla ilgili daha önce yazmış olduğum “Benliğini İyi Tanıyor musun?” yazımı okuyabilirsin. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse “Benlik bilinci, çevren tarafından algılanma biçimin, ne olduğunun ve ne olman gerektiği ile ilgili kişisel düşüncelerindir.” Peki ya benlik bilinci ile “hayır” diyebilme arasında nasıl bir bağlantı var?

Benlik algısının oluşumunda yaşanan çeşitli aksaklıklar kişisel sınırlarımızın kolaylıkla ihlal edilebilen biri haline gelmemize yol açabilir. “Hayır” diyememek kişilik bozukluğu demek değildir ama “hayır” diyemeyenler, sınırlarının ihlal edilmesine izin verdiği ölçüde, benlik kaybına maruz kalabilir ve böylece hayatının çeşitli dönemlerinde psikolojik sorunlar deneyimleyebilir.

Benlik Algısı Nasıl Gelişir? 🙇‍♀️🙇‍♂️

⭐️ Bu maddelere dikkat!

  • Kendini tanı,
  • Kendini olduğun gibi kabul et,
  • Kendi kendine yetin,
  • Kendini daima ifade et,
  • Kendinin farkında ol ve
  • Özgüvenli ol.

Benlik algının farkında olursan kendini kolayca tanır, ne istediğine ve istemediğine karar vererek, kolayca kendi sınırlarını oluşturabilirsin. Kendi sınırlarının farkında olman demek, sınırlarını kararlı bir şekilde koruman demektir.

Sınır nedir, hangi durumlarda “hayır” denmelidir? 🙅‍♀️🙅‍♂️

Sınırlar öncelikle katı kurallar, ilkeler değildir. Unutma ki sınırların hayatında seni mutlu kılmak üzere bulunmalıdır. Başkaları için sınırlarını feda ederek kaliteli bir yaşam sürdüremezsin. Ancak “hayır” demeden önce niyetini gözlemlemelisin. Gerçekten yapmak istemediğin için mi yoksa karşındaki kişi için bir silah olarak mı bu kelimeyi kullanıyorsun. Bu ikisi arasındaki ayrımı yapabilirsen ne zaman başkalarına karşı “hayır” diyebileceğini öğrenebilirsin.

Sınırlarını doğru çizerek, kendine geniş bir özgürlük alanı ve özgüven bilinci yaratabilirsin. Sınırlarını belirleyemediğin takdirde de çaresizlik, mutsuzluk, kıstırılmış gibi olumsuz duygular hissedebilirsin.

Özetle, “hayır” diyebilmenin ilk kuralı benlik bilincinin farkında olarak kişisel sınırlarını oluşturmandır.

Devamını okumak için tıkla. 🌸

Kaynak