Maalesef son zamanlarda gündemden dolayı evden çalışanların sayısı gittikçe artıyor. Bu durum ile normal zamanlarda ofiste çalışanlar için home office çalışmak sanıldığı kadar kolay ve rahat olmayabilir. Tıpkı iş yerimizde belirli bir kültür olduğu gibi home office kültürü de olduğunu biliyor muydun? Peki bu kültürü ipuçlarıyla incelemeye ne dersin?

1. Güne Başlangıç İçin Bir Saat Belirle! ⏰

İşe gitmek için nasıl belirli bir saatte uyanıyorsan evdeyken de belirli bir saatte uyanman çok önemli. Evde çalışıyorsun diye mesain başlamadan 5 dakika önce ya da her gün farklı bir saatte uyanmak seni tembelliğe itebilir ve home office çalışmanı dezavantaja çevirebilir. Bu yüzden kendine bir saat belirle. Genellikle güne başlangıç için mesaiden 1 saat öncesi önerilmekle birlikte güzel bir kahvaltı için daha da erken kalkabilirsin. 😉

2. Güzel Bir Kahvaltı 🍳 🥞 🥓 ve Bolca Su 💧 İçmeyi Unutma!

Her zaman olduğu gibi güne nasıl başladığın da çok önemli. Genellikle işe erken gittiğimiz için ya kahvaltı yapmayı es geçiyoruz ya da işe gittiğimizde basit yiyeceklerle kahvaltı ihtiyacımızı gideriyoruz. Home office olmanın avantajı ile kendine lezzetli bir kahvaltı sofrası hazırlayabilir ve güne güzel bir başlangıç yapabilirsin.

Bu arada unutmaman gereken bir diğer şey ise güne bir bardak limonlu su ile başlaman ve gün içerisinde bolca su tüketmen. Bu yüzden çalışma masandan suyu eksik tutma.

3. Kendine Bir Çalışma Alanı Oluştur. 👩‍💻 👨‍💻

Home office demek “Her yer de çalışabilirim” demek değildir. Sürekli farklı alanlarda -yatakta, mutfakta, balkonda , kafede- çalışmak dikkat dağınıklığı ve motivasyon kaybına sebep olabilir. Bu yüzden evinde sade bir çalışma alanı oluştur ve mümkünse o alan dışında çalışma.

4. Gününü Planla. 📝

Üretken ve verimli bir home office için gününü planlamayı unutma. İstersen bir gün öncesi akşamdan istersen sabahtan gün içerisinde yapacaklarını planla. Bunun için “Bugün yapmam gereken en önemli şey nedir?” sorusunu kendine sor. Planını oluştururken seni en çok zorlayacak iş hangisi ise ilk önceliğini ona vererek işe başla. Böylece günün geri kalanında daha rahat ve kolay bir gün geçirebilirsin.

5. Sık Sık Mola Ver. 🧘‍♀️🧘‍♂️💆‍♀️💆‍♂️

Sık sık kısa molalar vermeyi unutma. Kimi zaman home office çalıştığımız için normal mesai süremizden daha fazla ödün vererek çalışıyor ve farkında olmadan ek mesailer yapabiliyoruz. Bu yüzden çalışma sürene dikkat etmeyi ve zihnini berrak tutmak için kısa molalar vermeyi unutma.

🌟 Bonus:

En sevdiğim home office ritüelleri:

  • Kahvaltı sonrası Türk kahvesi içmek,
  • Mola zamanlarımda arka fonda ruh halime göre müzik çalması,
  • Günde 3-4 kere özellikle stresliyken 3 dakika boyunca nefes egzersizi,
  • Öğle arasında 15 dakikalık meditasyon seansı,
  • Blog yazıları okumak. Mesela benimkiler! 🙂 tıkla.
  • Saat 11.00 ve 21.00’de 10 dakikalık vücut hareketleri ve
  • Günde yarım saat kitap okumak home office çalışmanın en güzel avantajları!

İşte seninde kolayca ulaşman için iki farklı müzik listesi paylaşıyorum. Meditasyon için: tıkla. Çalışma ortamını hareketlendirmek için: tıkla.

Sağlıkla Kal,