Değerli Okuyucum,

Uzun zamandır ”Kitaplar” kategorisine yazı yazamadığımı fark ettim. Bunun sebebi, kitap okuyamadığımdan değil tam tersi denediğim yeni bir yöntem olan; aynı anda farklı türler de kitap okuma alışkanlığı. Yani şu anda elimde okumaya çalıştığım 3-4 kitabım bulunmakta. Tek bir kitabı birkaç günde okuyup bitirmek yerine, farklı kitapları aynı anda okuyup daha uzun bir süreçte bitirmek. Doğruyu söylemek gerekirse, bu yöntem hiç bana göre değilmiş. Sanıyorum bir daha bu şekilde okumayacağım. Ama denemek isterseniz diye size de bahsetmek istedim. Şimdi, ”Kitaplar” kategorisinde yeni bir seri başlatmaya karar verdim. Her ay sizlerle ”Okuma Listem”i paylaşacağım. Bu şekilde okuduğum kitapları sizler de takip edebilecek hatta aralarında okumadığınız ve ilginizi çeken kitaplar olursa okumaya karar verebilirsiniz diye düşünüyorum.

Mart Ayını kapatırken, bu ay okuduğum kitaplardan kısaca bahsetmek istiyorum:

Arda Erel – Kendine İyi Bak

Arda Erel’i, yıllar önce sosyal medyadan takip ettiğim zamanları hatırlıyorum. Okuyucusuna dokunan, karşı tarafın ne hissettiğini çok iyi şekilde yazılarına yansıtan birisi. Kitapları da aslında, sosyal medya üzerinden paylaştığı yazıların derlemesinden oluşuyor. Son birkaç yıldır;  kısa ama insana dokunan yazılardan oluşan bu tarz kitaplar çok moda olmasına rağmen ben bu türü en çok, Arda Erel’e yakıştırıyorum. Okuduğunuz cümleler de kendinizi bulmak, bir zamanlar yaşadığımız ya da aslında yaşayıp görmezden geldiğimiz duyguları fark etmek istiyorsanız; almanız içtenlikle tavsiye ediyorum.

Yuval Noah Harari – Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

Uzun zaman ”En çok satanlar” listesinde yer alan Sapiens; herkes tarafından okunması gereken, genel kültür alanında bilgi sahibi olacağınız bir kitap. Bana göre roman gibi bir oturuşta okunabilecek bir kitap değil. Tam tersi, yavaşça okunacak bir kitap. Eğer hala okumadıysanız, hemen almanızı tavsiye ediyorum. Kütüphaneniz de olması gereken, içinde tarih ile bilimi bir araya getiren anlatıların bulunduğu mükemmel bir kitap!

Mark Manson – Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Son zamanlarda D&R gibi kitapçılar da ilk 10’da yer alan bu kitap, blogumun alt yapı sahibi Mehmet Kalaycı tarafından bana hediye edildi. Kişisel gelişim türünde bir kitap olarak gözükse de aslında tam olarak öyle bir kitap değil. Yazar bu tür kitaplara bir tepki olarak bu kitabı ele alıyor. Fark etmemiz gereken, gerçekleri bize güzel bir şekilde aktarıyor. ”Sorunlar asla bitmez, sadece gelişirler. Sorunsuz bir hayatı umut etme” diyen Manson aslında hayatımızda yaşadığımız negatif deneyimleri kabul ederek bunları pozitif deneyime çevirdiğimizi anlatıyor. Kendinize ve hayatınıza farklı bir bakış açısı katmak istiyorsanız, sizlere önerebileceğim bir kitap olacaktır.

Herkese bol okumalı bir Nisan Ayı dilerim,