Tekrardan selam! Uzun bir aradan sonra, hayatımda aldığım en radikal kararlardan biri ile karşındayım. Ne mi o? Tabii ki de, Minimalizm.

Eminim son zamanlarda sen de benim gibi sık sık bu kavramı duyuyorsun. Çeşitli videolarda, yazılarda, sokakta, herhangi bir yer de karşılaşıyorsun. Belki de günümüzün popüler kavramlarından biri diyebiliriz. Aslına bakarsan, bir kavramdan da öte, hayat biçimi desek daha doğru olabilir.

Minimalizm mi? O da ne?

Türkçesi sadeleşmek olan minimalizm aslında hiçbir şeye sahip olmamak demek değildir. Tam tersi gerekene yani ihtiyacımız olan şeylere sahip olmak demektir.

Burada sadece bir madde yani eşya bazında ihtiyaçlarımızı değil de aslında hayatımızın her alanında bulunan ihtiyaçlarımızdan bahsettiğimi belirtmek isterim. Yani sadeleşmek; düşüncelerden, insanlardan, yemeklerden, eşyalardan, stresten, zamandan kısacası maddi ve manevi her konuda fazlalıklarımızdan arınmaktır.

Şaşırtıcı ama doğru değil mi? Kullanmadığımız eşyalardan kurtulmak, onları azaltmak aslında sadeleşmek demek değildir. Tam tersi hayat anlayışımızı da sadeleştirmek oldukça önemlidir.

Neden Minimalizm?

Zaman geçtikçe hem toplum olarak hem de dünya olarak sadece tüketime odaklı yaşar olduk. Özellikle dijital dünyanın içine girdikçe tüketimimiz daha da artar oldu. Elimize aldığımız o küçücük aletle zamanımızı tüketir olduk. Başkalarında gördüklerimizin bizlerde de olmasını istedik. Böylece zamanımız dışında hem duygularımızı hem de maddiyatımızı harcadık. Belki de hiç ihtiyacımız olmayacak şeylere sahip olduk. Elimizdekilerle yetinemedik, hep daha fazlasını istedik. Kısacası her geçen gün her anlamda kendimizi tükettik. Tükettikçe, tükendik. Doyumsuzlaştık.

Minimalizm’e Adım Atmak

Sadeleşmek özgürleşmektir. İnsan sadeleştikçe azalmaz tam tersi fazlalıklardan arınır. Yani yüklerinden kurtulur. Bu noktada minimalizm’i doğru kavramak çok önemli.

Minimalist olmak gözümüzde büyütülecek kadar zor bir karar değil ama geçici bir heveste değil.

Minimalizm’i anlayabilmek, onu hayatına adapte edebilmek için küçük adımlarla başlayabilirsin. Mesela hemen şimdi bu yazıdan sonra eline telefonunu alıp, içindeki uygulamalara tek tek bak. Son 1 aydır, 3 aydır belki de 6 aydan fazladır kullanmadığın uygulamaları telefonundan kaldırarak başlayabilirsin. Hatta rehberinde yıllardır duran ama sesini bile duymadığın ve belki de bir daha duymayacağın kişileri silmekle başlayabilirsin. İşte bu kadar. Minimalizm’e güzel bir başlangıç yaptın! 😊

Yepyeni bir seri ile yolculuğa başlıyoruz. Hayatımızı adım adım sadeleştireceğiz. Bir sonraki Minimalizm yazıma kadar okumak istersen önereceğim “Sadeleş, Rahatla” kitabına göz atmanı tavsiye ederim.

Sağlıkla Kal,