Tekrardan merhaba! “Sadeleşme” temalı, “Minimalizm: Sade Bir Hayata Karar Verdim!” serimin ikinci yazısına hoş geldin. 🤗

Ne demiştik? “Hayatımızı adım adım sadeleştireceğiz.” Hatta başlangıç için küçük bir çalışma önerisinde bile bulunmuştum. Bu çalışmayı elbette kendimde de uyguladım ve sayesinde uzun zamandır rehberime bakmadığımı fark ettim çünkü konuşmadığım, rehberimde boşu boşuna duran 100’den fazla kişiyi sildim.😅 İnanır mısın bilmem ama gerçekten silince rahatlamış hissettim. Sanki o insanları senelerdir boşuna hayatımda tutuyormuşum! 😲

Minimalizm Ne İşe Yarıyor?

Sadeleşme; asıl ihtiyaçlarımıza odaklanmayı ve ihtiyaç duymadığımız şeyleri ise hayatımızda gereksiz yere tutmayı önler. Bu durum bir şeylerden mahrum kalmak ya da hayatımızda bir şeylerin eksikliğini çekmek değildir. Tam tersi ihtiyaçlarımızı kavrayıp öncelikleri belirleyebilmektir.

21. Yüzyıl Sorunu: Tüketim Toplumu

Sürekli tüketiyoruz. Tükettikçe de tükeniyoruz. (Tüketme: alışveriş yapmaktan, zamanımızı boşa harcamaya ve ilişkilerimize kadar maddi ve manevi her şeyi kapsamaktadır.) En kötüsü de bu tüketimler bizi mutlu etmiyor. Çünkü tükettikçe daha fazlasını istiyoruz.

İçinde yaşadığımız hayat bizi tüketim odaklı yaşamaya itiyor. Düşünmeden, sorgulamadan tüketiyoruz. Tüketerek mutluluğa ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Ancak tatmin olmuyoruz.

Sadeleşme, azlığın içinde çokluğu yaşayabilmektir.

Neden Minimalizm?

Hayatımızı sadeleştirmemizin sebebi, önemli olan ama vakit ayıramadığımız şeylere yer açabilmek. Çünkü yaşadığımız düzensiz, karışık hayattan çıkabilmenin en temel anahtarı, sadeleşmektir.

Fiziksel olarak sadeleşmek zaman içerisinde zihinsel rahatlamayı, sakinliği getirir. Odaklanmamızı güçlendirir. Sadeleşme için yapılan tüm faaliyetler aslında birer araçtır. Buradaki amaç ise kaliteli yaşama odaklanmayı sağlayabilmektir.

Nasıl Başlarım?

“Artık sade yaşamaya karar verdim”, “Minimalist bir insan olacağım.” gibi düşünceler çoğu zaman bir heves olarak kalıyor. Burada minimalizmin bir trend değil de bir felsefe, kültür olduğunu hatırlamalısın. Karar verince adım atmak ve o adımı istikrarlı bir şekilde devam ettirmek önemli. Unutma, gerçekten istersen yavaş ama emin adımlarla hayatını değiştirebilirsin.

Küçük Adımlar… 🔍

  • Telefonundan başla. Bir önceki yazımdan hatırlayacaksın ki, gün içinde en çok kullandığın eşyalarda sadeleşmeye başlamak en kolay başlangıç olacaktır. Bu yüzden telefonundaki gereksiz uygulama, fotoğraf ve numaraları silmek başlangıç adımın olsun.
  • Cüzdanını temizle. Cüzdanımızda bazen gereksiz yere duran fiş, fatura, kağıt vb. parçalar bulunuyor. Düzenli olarak bunları temizlemek, hatta kullanılmayan kartları da içinden çıkarmak küçük adımlardan biri.
  • Fazla eşyaları kaldır. Odanda ya da imkanın varsa evin genelinde gözüne çarpan, fazla olduğunu düşündüğün eşyaları bir kutuya ya da çekmecelere kaldır. Üzerinden bir süre zaman geçsin. Eğer o eşyalara ihtiyaç duymaz ve ortaya çıkarmazsan artık sana ait olmadıklarına kanaat verebilir, böylece onları ihtiyacı olanlara verebilirsin.
  • Sağlıklı besinler tüket ve az ye. Günümüzün en büyük alışkanlığı olan hazır gıda tüketimden kendini uzak tutmakta aslında minimalizmin bir parçası. Bu yüzden beslenme düzenini gözden geçirerek daha sade beslenerek, sağlıklı ve kaliteli bir hayata adım atabilirsin.
  • Fazla tüketimi azalt. Artık bir tıkla istediğimiz şeylere çeşitli uygulamalar ya da siteler üzerinden sahip olabiliyoruz. Yazılan kelime oyunları, dev indirimler aslında bizi hiç ihtiyacımız olmayan bir tüketime itiyor. Bu yüzden bu uygulamalardan, sitelerden uzaklaşmak ve bir süre alışveriş yapmamak, tüketim alışkanlığımızdan arınmamıza yardımcı olacaktır.
  • Kullanmadıklarını ayır, hediye et ya da sat. Eminim senin de her sene giymediğin ama seneye kesin giyerim diyerek kutulara kaldırdığın ancak bir sonraki sene yine giymediğin kıyafetler, ayakkabılar, aksesuarlar vb. bir sürü eşyan var. İşte bu sefer, sürekli ötelediğin o eşyaları kenara ayırma ve vedalaşma vakti geldi. Hepsine veda ederek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilir ya da satabilirsin.
  • Tüm fazlalıkları gözden geçir. Evet, çünkü eşya demek sadece kıyafetten ibaret değil. Fazla tabak, çatal setlerinden, nevresim takımlarına, farklı marka olup aynı işlevi gören makyaj malzemelerine, renk renk kalem, defterlerine, farklı renklerde olan telefon koruyucularına kadar hayatındaki her şeyi azaltabilirsin.
  • Dijital hayata kısa bir ara. Teknoloji bağımlılığı da bir tür minimalizm karşıtlığı. Hayatımızı ve zamanımızı fazlasıyla tüketen bir ortamdan bahsediyorum. Bu dijital platformlardan, televizyon gibi aletlerden uzaklaşmak, ara vermek hatta geri de bırakmak, hayatına büyük bir kazanç sağlayacak. Onlara ayırdığın zamanı kendine ayırabilecek, yaşam kaliteni arttırabileceksin.

Minimalizm daha azına sahip olmak değildir. Gerçekten önemli şeyler için hayatınızda yer açmaktır.

Sevgiyle ve Sağlıkla Evde Kal,