İnsan dünyadaki en vahşi canlı. Evet yanlış duymadın. Yaban alemde yaşayan hayvanlara her ne kadar vahşi desek bile, bizler maalesef onların yanında dünyadaki en vahşi canlıyız.

Kadın, erkek, çocuk, lgbt yani insan; kedi, köpek, kuş yani hayvanlar; çimen, papatya, ağaç yani bitkiler… Kısacası: CANLILAR. Hayattaki en temel kural, her canlının yaşam hakkına sahip olması iken, nedendir ki dünyada tek düşünme yeteneğine sahip olan İNSAN dediğimiz canlının bu önemli kuralı çiğnemekte ki en büyük sebebi?

Dini inançlara göre insanların maalesef ilk işlediği cinayet; Habil ve Kabil arasında geçen kavgadan ortaya çıkmış. İnanca göre bu olaydan sonra insanlar arasında yaşanan savaşların, kavgaların, cinayetlerin temelinde bu olay yer alıyor. Hayliyle, insan düşünmeden edemiyor; “Eğer Kabil Habil’i öldürmeseydi, dünya daha güzel bir yer olabilir miydi?”

İşin bu boyutunu tabii bir kenara koyup 21. yüzyıla geri dönecek olursak, maalesef içinde yaşadığımız dünyada her gün duyduğumuz ve duymadığımız binlerce şiddet yaşanıyor. Ülkeler arasında bitmek bilmeyen çıkar savaşlarından tutun, bir polisin karşısındaki insanın sadece koyu tenli diye ırkçılık yaparak canice öldürmesi ve bir adamın bir kadını namus meselesinden dolayı öldürmesine kadar binlerce mesele var. Peki ya neden? Bir durup düşünmeni istiyorum. Dünya da hissedilecek birçok güzel duygu varken; insan denilen canlı neden kin, nefret, intikam vb. duygularla dolup taşıyor ve yaşıyor?

Gözlerimi kapatıyorum. Bir an o anı düşünüyorum. O’nun yerinde olduğumu. Haberlerde benim fotoğraflarımın olduğunu. Acaba hangi fotoğrafımı seçerlerdi? Beni nasıl anlatırlardı? Sevdiklerim benden nasıl bahsederdi? Peki sen beni hangi fotoğrafımla Twitter’da paylaşırdın? Peki bilir miydin o an ki duygularımı? Nereden bilirdin aslında ne kadar korktuğumu, acı çektiğimi? Hani nefesini tutarsın ve o an gelir nefesini bıraktığında bir rahatlama olur. İşte o an var ya, aslında yaşamı en iyi şekilde hissettiğin andır. Düşünsene o nefesi bir daha alamadığını. Almak isteyip de alamadığını… Şu an buralara ne yazsam yeterli olmayacak biliyorum. Ama yine de yazmak istiyorum çünkü elimden gelen en iyi ses getiren şey yazabilmek.

Bu yazımı sadece #PınarGültekin için değil ülkemizde ve dünyada haksız yere ölen/öldürülen her canlıya yazıyorum, adıyorum. Belki de şimdi, sokağa çıktığında karşında gördüğün herhangi bir canlıya yaşama hakkının olduğunu hatırlayarak ve bilerek yoluna devam edersin.

Yaşamak adına,