Merhaba! Son zamanlarda hem dünyanın hem de ülkemizin geçirdiği zorlu ama insanlığa bir dolu mesajın olduğu bu farklı ve özel günlerde günümüzün popüler konularından biri olan “Mindfulness”a bu yazımda değinmek istedim.

Başlamadan önce kolaylık olması adına sıkça göreceğin 3 kelimenin anlamlarını aşağıya yazıyorum. Keyifli okumalar dilerim! 😊

  • Mindless: Dikkatsiz
  • Mindful: Dikkatli
  • Mindfulness: Dikkatlilik / Farkındalık

Nedir Bu Mind-ful-ness?

Birçok kişinin dilinde olan, özellikle sosyal medyanın gücü sayesinde hızla yayılan bu yöntemi çok fazla duyduğuna eminim. En basit şekilde bahsetmem gerekirse;

“Koşullardan bağımsız olarak şimdiki zamanını an an, hissederek yaşaman ve bunun farkında olmandır.”

Mindful Olmak Ne işe Yarar?

Mindful olmak, anda kalmanı sağlar ve odağını kolaylaştırır.

Mesela yine hepimizin başına gelen bir örnekten yola çıkalım. İşyerine ya da okuluna giderken aklında gün içinde neler yapacağına dair net bir planın olabilir. Ancak gün sonu geldiğinde bir bakarsın ki planladıklarından ya da önceliklerinden sadece bir ikisini yapabilmişsindir. Peki ya sence neden? Çünkü gün içinde tamamen mindless bir şekilde hareket etmişsindir ve bunun farkında değilsindir. Unutma ki Mindfulness bir zihin iki temel beceriye sahiptir: odaklanma ve farkındalık. Odaklanma, o anda yapmakta olduğun işe yoğunlaşmanı; farkındalık ise dikkat dağıtıcı durumların, ortaya çıkar çıkmaz savuşturmanı sağlar. Mindful çalışma ile işe başlar başlamaz yaptığın her işte odaklanma ve farkındalık becerilerini devreye sokarsın. Böylece yaptığın işe hızlıca konsantre olur, daha verimli çalışır, keyif alır ve kısa sürede bitirirsin.

Mindful Nasıl Olunur?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Her gün mindfulness egzersizleri kısa kısa yaparsan odaklanman gelişir ve şimdiki zamana yönelik farkındalığın oluşur. Gün geçtikçe bu egzersizler sayesinde beynini eğitmeye başlar ve kendine mindful olma alışkanlığı kazanırsın.

Mindfulness Egzersizi Nasıl Yapılır?

Mindfulness egzersizleri için günde kendine 3-5 dk ayırman yeterli olacaktır. Daha sonra istersen bu süreyi gün içinde başka saat dilimlerinde de uygulayarak daha fazla egzersiz yapabilirsin. Başlangıçta bu egzersizi yapman için kendine hatırlatıcı kurman faydalı olacaktır. Eğer bir akıllı saatin varsa işinin daha kolay olacağını düşünüyorum. Apple Watch’da otomatik olarak ayarlanan bir nefes hatırlatma uygulaması var. Eminim diğer markalarında saatlerinde buna benzer uygulamalar vardır. Eğer akıllı saatin yoksa da dert etmene ya da bahane üretmene gerek yok çünkü kolaylıkla telefonuna hatırlatıcı bir alarm kurabilirsin! 😉

  • Birkaç dakika dikkatinin çevre tarafından dağılmayacağı bir alan bul. Evdeysen, telefonunu sessize alabilir; işyerindeysen toplantı odasını kısa süreliğine kullanabilirsin. Hatta ileri ki zamanlarda otobüste veya serviste bile egzersiz yapabilirsin.
  • Rahat bir konumda oturmanı ama aşırı gevşememek adına dik oturmanı tavsiye ederim.
  • İstersen gözlerini kapatabilirsin. Başlangıçta gözleri kapatmak odaklanmaya yardımcı oluyor ama kendini hazır hissettiğinde bu egzersizi gözlerin açık da yapabilirsin.
  • O andan itibaren odağını sadece nefesine odakla. Duyularını, algını tamamen nefesine yönelt ve nefesinde yoğunlaş.
  • Nefesini takip et, nasıl nefes alıyorsun, karnının hareketlerini ve nefes sesini dinle. Hatta istiyorsan nefes alış verişini içinden sayabilirsin. Bunları takip ederken nefesinde herhangi bir değişiklik yapma sadece nefesini izle ve tüm farkındalığını nefesine ver.
  • Bu egzersizi yaparken çevreden herhangi bir ses duyabilir ya da ansızın zihnine çok alakasız düşünceler gelebilir. İşte tam o anda o sesin ya da duygunun farkına var ve kendini nazikçe uyararak nefesine geri dön.

Buradaki önemli nokta gerçekten senin odağını bozan o ses ya da düşüncenin farkına vararak kendini nefesine tekrar odaklanmayı sağlamak. Bunu başardıkça adım adım ilerleme kaydedeceksin. Başlangıçta bu egzersizler de çok fazla düşünceler aklını çelmeye çalışacak, nefesine odaklanmanı engelleyecek ama her geçen gün bu egzersizi yaptıkça; nefesine odaklanma sürende uzayarak, otomatik olarak mindful olma sürende uzamış olacak. 🤩

Dün tarihtir, yarın bilinmeyendir. Bugün ise bir hediyedir.

E. Roosevelt

Mindfulness egzersizleri güne başlamadan önce uyandığında yatağında, yolda, toplantı öncesi, sınav öncesi, sunum öncesi, stresli bir anında, çok fazla işin olduğunda, herhangi bir işe başlamadan önce veya günün sonunda ve benzeri çeşitlilikte ne zaman istiyorsan yapabilirsin.

Unutma ki gün içinde ya da her koşulda yaptığın bu egzersizler sayesinde hayatını mindfullness bir şekilde yaşamaya başlarsın. Düzenli uygulamalar sayesinde vücudunun rahatladığını, sakinleştiğini hatta stres seviyenin azaldığını fark edeceksin. Mindful olmak sana konsantrasyonla birlikte sakin kalmayı, duygusal stresini azalmanı ve gün içinde yaşadığın problemlere kolaylıkla çözüm üretmeni sağlayacak.

O zaman şimdi kısa bir ara vererek nefesine odaklanmaya ve anı hissetmeye ne dersin? Haydi başlıyoruz!

Sağlıkla #evdekal,

Kaynak