Kariyer hayatının henüz başındayken, yapman gereken en önemli başlangıç kendini tanımaktır. Kendini tanımak; ne tür işleri yapmayı sevdiğini, hangi tür ortamlarda çalışmayı tercih ettiğini, nasıl insanlarla çalışmaktan hoşlandığını ve hangi yeteneklere sahip olduğunu fark etmendir.

Peki, sen kendini iyi tanıyor musun? Cevabın ”Evet” ise, ”Belki de kendini iyi tanıdığını düşünüyorsun” desem şaşırır mıydın? Çoğumuz kendimizi iyi tanıdığımızı düşünürüz ama durum pek de öyle değildir. Hayatımızın belirli dönemlerinde bakış açılarımız, düşüncelerimiz ve ilgi alanlarımız değişebilir. Bu değişimle birlikte, yaptığımız işlerden iyi verim alamayabiliriz. Bu yüzden, bu zamanlarda yapılacak en doğru yöntemlerden biri kendimize yönelik sorular sorarak; kendimizi tekrar tanımak olacaktır.

O zaman kendimizi nasıl tanıyabiliriz? Bu sorunun cevabı oldukça basit! Cevabı önce kendi içinde ara. Kendini daha iyi tanımak için küçük zihinsel çalışmalar yap. Örneğin;

  • Seni sen yapan değerini belirle: Kendine sor; ”Kendimle ilgili en çok neye değer veriyorum?” ”En özel yanım nedir?”
  • Hayal panosu yap: Birkaç dergi karıştır ve seni en iyi temsil ettiğini düşündüğün bir veya birkaç resim bul. Sonra bu resmi neden seçtiğini kendine sor ve tanımla.
  • Tüm hayatını göz önüne getir: Hayatının sonuna geldiğini ve geriye dönüp tüm çalışma ve sosyal hayatına baktığını hayal et. Sonra cümleleri tamamla. “En çok __________’dan gurur duyuyorum.” “Keşke ____________’dan daha fazla yapsaydım.” Geriye dönüp baktığında, deneyimlemek, yapmak ve başarmak istediklerinin neler olduğunu bu şekilde ortaya çıkarabilirsin.

Bir diğer yöntem ise çevrene yani başkalarına sormak. Seni en iyi tanıyan insanlar genellikle en iyi bilgi kaynağıdır.

  • Meslektaşlarına danış: Bir kuruluşta çalışıyorsan, çalışma arkadaşlarına karşı “Şirket içindeki değerim nedir?” “Şirkete neler katıyorum?” “En çok neyimle tanınıyorum?” gibi sorular sorabilirsin. Bu şekilde, başkalarının gözünden çalışma ortamına ve kariyerine dair neler kattığını objektif olarak görebilirsin.
  • Arkadaşlarınla konuş: Seni iyi tanıyan birkaç kişi seç. Bu kişilerin, farklı zamanlardan ve ortamlardan olmasına dikkat et. Onlara çeşitli sorular sor; “Beni tarif etmek için hangi altı kelimeyi kullanırdın?” Bu altı kelimeden üç tanesi iyi-güçlü yanların olurken, diğer üç tanesi kötü-zayıf yönlerin olmasına dikkat et.

Tüm cevapları toparla ve analiz et. Çoğunda ortak olan konulara bak. Bu konular; senin ilgi alanların, düşüncelerin ve becerilerin hakkında ipucu sağlayacaktır.

İlhamla,