Ne mi oldu?

”Bir başkası ne der?” gibi düşünceleri kenara atarak, bir kere olsun kendi istediğim, düşündüğüm hayata ”merhaba” dedim. Bir kitabın içinde, bir duvarın köşesinde, insanların sosyal medya statülerinde hep aynı sözü okuyoruz: ”Hayat kısa, kuşlar uçuyor.”  Madem hayatımızda bu anlamlı sözü barındırıyoruz, neden hayatın anlamını bu kadar kısıtlıyoruz?

Uzun zamandır bu durumu düşünürken, aklıma ansızın bir cümle yerleşti. ”Başkalarının hayallerini değil, kendi istediğim hayatı yaşamak istiyorum.” Şu yaşıma kadar belki de hiç farkına varamamıştım; ”olması gerektiği gibi bir insan” olarak yetiştirildiğimin. Neydi bu olması gereken? Kime göre neye göreydi? Güzel ve çirkin kavramının insana göre değişmesi gibi değil miydi?

Benden her zaman daha iyisi beklendi. ”Sen yaparsın.” dendi. Çünkü ben herkese göre; başarılı olan, istediğini elde eden ve mücadeleden vazgeçmeyen bir kişiydim. İnsanlar hep bana güvenirdi. ”Cemre mi? O yapar, o başarır, üstesinden gelir.” Ama artık anlamıştım; mükemmeliyete vermiş olduğum önemden dolayı, bu duygunun beni içten içe yemesine izin vermiştim. Halbuki mükemmeliyet duygusu bile herkese göre değişken değil miydi? Ne kadar iyi olursam olayım beğenilmeyecek ve benden daha iyisi istenecekti. Her seferinde kendimi daha fazla zorlamak zorunda kalacaktım. Hatta yaptığım bir hatadan dolayı dünyamı başıma yıkacaklardı -ki yıktılar. Yapmadılar değil. 

Bu şehirde nefes almak bile zorlaşırken, neden istemediğiniz şeyleri yapıyoruz? En basiti neden istediğimiz mesleği okuyamıyoruz? Cevabı basit. Çünkü, sonu hep aynı soruyla bitiyor: ”Elalem ne der?” Okumak istediğiniz meslek belki de komşu çocuğuyla kıyaslanamayacak kadar düşük statüye sahip, düşük maaşlı. Sırf bu yüzden çalışırken mutlu olmaktan vazgeçip, sırf 3-5 kuruş fazla kazanabilmek için mutsuz hayatlara sürükleniyoruz. 

Hayallerim şu an yaşadığım hayattan ibaret değil. Olmayacakta. Evet! Ben her zaman bir fazlasını isteyeceğim ama bir başkası istediği için değil; kendi hayalime ulaşabilmek için. Yapmak istediğim şeyleri yapacağım, olmak istediğim bir birey olacağım. Tıpkı şu an içimdekileri direkt sana aktarmaya çalıştığım gibi.

Sonun içindeki başlangıçtayım. Sonunu bilmiyorum ama ne istediğimin farkındayım.

Teşekkürler,