Kalbin güzelse, yaşadığın kötü şeylerin veya sana yapılan haksızlıkların önemi yoktur, çünkü eninde sonunda kazanan sen olursun.

aaaaaaa-194x300Yeni yılın ilk kitabı bugün elime ulaştı! Kitap okumayı çok seven ve koleksiyon oluşturan birisi olarak bu kitap benim için ayrı bir anlam taşıyor. Nedeninden kısaca bahsetmem gerekirse; yıllardır sosyal medyada kısa yazılarıyla takip ettiğim Arda Erel sonunda kitabını çıkarmıştı. Okunması gereken kitaplar listeme eklediğim bu kitaba kavuşmam, kendisinin instagramda başlattığı bir yarışmayla oldu. Tabi kide kitabı satın alabilirdim ama hem imzalı olup, hemde herkesten önce okuma şansım oluşunca bu fırsatı kaçırmadan yarışmaya katıldım.

Sonuçta, 2016 yılının bana şans getirdiğini bu yarışmayı kazanarak görmüş oldum.

 

Zannettiğinden daha şanslısın.

Göründüğünden daha güzel.

Ve sandığından daha güçlüsün.

Bak, bu sabah da uyandın. Demek ki her şey için bir şansın daha var.

Fark ederek yaşa.

Hayatta neye gerçekten inanırsan, o mutlaka olurmuş.

Şimdi buna inan.

Umduğundan daha mutlu olacaksın.

Bu yazıyı ele almamda ki asıl amaç okuduğumuz kitapların pek azında kendimizi bulabilmemiz idi. Arda Erel, ”Hayatımın en kötü döneminde içimden bir ses internette yazmamı söyledi. Belki yalnız olmadığımı görmek istiyordum, belki de başkalarına, ‘Arda da benim yaşadıklarımı yaşıyor.’ dedirtmek için istiyordum yazmayı” diyor. Uzun zamandır okuduğum kitaplar arasında söyleyemediğim ‘‘işte bu, aslında gerçekten de böyle.., nasılda beni anlatmış…” gibi sözleri bu kitapta söylediğimi gördüm. Sadece aşk konusunda değil; aile, dostluk, iş veya hayatınızdaki herhangi bir konuyla ilgili kendinizi bulabilirsiniz. Çünkü Arda Erel; herkesin yaşadığı, hissettiği duyguların ortak noktalarını bulmuş ve bizi orada buluşturmuştu. Kendisininde söylediği gibi, ‘‘Farklı bedenlerde benzer hikayelerdeyiz hepimiz.”

Güç,

Pişmanlıklarını, kırgınlıklarını, hatalarını, yanlışlarını veya seni üzen insanları değil; yaşadıklarının seni ne kadar güçlendirdiğini düşün.

Arda Erel’e göre hayatta yaşadığımız her şeyin iyi bir nedeni var. ”Hayat; bazen üzer, üstüne gelir, kalbini kırar, canını acıtır, uykusuz geceler yaşatır. O geceler hiç bitmeyecek zannedersin. Bakış açını değiştirirsen her şey değişecek!”  Eğer biraz farkında olarak yaşarsak, her şeyin bize bir işaret olduğunu görebiliriz. Çünkü başımıza gelen hiçbir şey bizleri üzmek için gelmedi. Bize bir şeyler öğretmek için geldi. Kırıldıkça değişirsin. Üzülmek yerine öğrenmeyi seç ve şükret. Çünkü yaşadığın onca şeye rağmen beterinden korunduğunu asla unutma!

Sen,

 

keep-calm-and-carpe-diemDenemezsen, ömür boyu pişmanlık. Denersen, sonucu kötü olsa da sadece bir tecrübe.

İçinden ne geliyorsa onu yap. Ne zaman içinden geleni yaparsan, o zaman gerçekten ”SEN” olacaksın. Pişman olursan, ”Canım öyle istemişti,” dersin. Kafana koyduğun şey için bekleme, çünkü yarın çok geç olabilir.

Şimdi kalk ve karar ver. Ne istiyorsan onu yap. Hayat bu, bir kere dünyaya geliyoruz. Bırak sadece yaptıklarından pişmanlık duy çünkü hayat yapamadıklarından, pişmanlık duymak için çok kısa! Başkası istediği için değil, kendin istediğin için yap, çünkü bu hayat senin bu yüzden anı yaşa.

Yap Gitsin,

Herkesi memnun edemezsin.

Herkesi mutlu edemezsin.

Herkese kendini sevdiremezsin.

”Başkaları için yaşar olmuşuz… Yorulmadın mı arkadaşın, annen, sevgilin, abin, baban mutlu olsun diye kendi mutluluğunu ertelemekten? Unutma, hayallerin var. Artık kendini mutlu etmenin zamanı gerçekten geldi. Seni mutlu edeceğine inanıyorsan, sonuçlarını göze alabiliyorsan, yap gitsin.”

Gitsin ki,

Bazı insanları hayatından çıkarman gereken bir vakit vardır. O vakitte çıkaramazsan, hem kendine yazık edersin hem de zamanını boşa harcarsın.

Bazı insanları hayatından çıkar, gitsin.

Gitsin ki, daha iyileri girebilsin.

Bitirirken,

Eminim sizde arada kendinize “Acaba benim gibi bunları yaşayan kişiler var mı? Bir tek ben mi yaşıyorum bunları? Neden her şey benim başıma geliyor?” gibi sözler söylüyor, sorular soruyor olabilirsiniz. Hepimizin arada sırada duymak istediği yada okumak istediği belli sözler olabilir.  İşte aslında bu noktada kitaptan sizlere seçtiğim belli sözleri, bana hissettirdiği duygulardan ötürü paylaşmak istedim. Gönül isterdi ki hepsini paylaşabilmek çünkü hepsi birbirinden güzel. Tavsiye ettiğim kitaplar arasında olan ”Senin İçin” kitabını en kısa sürede alıp, başucu kitabı yapmanızı diliyorum. Çünkü kendisi şimdiden başucumda yerini aldı.

Amacı; içindekileri dökmek, insanlara kendini iyi hissettirebilmek, onların gönüllerini ferahlatmak ve onları biraz olsun rahatlatmak olan Arda Erel, bahsettiğin ”Ufacık” katkından dolayı sana ”Kocaman” teşekkürlerimi iletiyorum.

Söylediklerim kadarını biliyorsun.

Bir de hissettirdiklerini bilsen…