Yeni başlangıçlar ve bitişler, sevinçler ve üzüntüler, tecrübeyle birlikte değişim, risk alabilmek, sonuca inanmak, yorulmak ama dolu dolu yaşamak ve sonunda başarmak. Benim için 2018 yılını en iyi özetleyen cümle diyebilirim. Geçen sene tam bu zamanlarda 2017 yılına veda yazısı hazırlıyordum ve 2018 yılının bana neler getireceğinden bir haber; geçmiş yılı değerlendiriyordum.

Hayatın bize sunduğu çeşitli yollar var. Her yeni yaş farklı deneyimlerle birlikte zorluklar ve güzellikler getiriyor. Mesela 2018 yılında, 5 yıllık lisans deneyimimi başarıyla sonlandırdım. Tabii benimki sadece basit bir okul mezuniyeti. Asıl olan, hayat okulu. Gerçek şu ki, hayat okulundan asla mezun olamıyoruz. Deneyimleriyle büyüyoruz, değişiyoruz ve öğreniyoruz. Ben de bu hayat okulunun 2018 yılında, kendime çok farklı deneyimler kattığıma inanıyorum. Kimi zaman aynı hataları -sanki daha önce deneyimlememiş gibi- tekrarladım; kimi zaman ise birbirinden farklı hatalarla yeni şeyler öğrendim.

2018 benim için genel olarak, zor bir yıl idi. En başından sonuna doğru düşündüğüm zaman, yaşananlar bir film şeridi gibi gözümün önünde diyebilirim… Yüksek lisans maceram, mezuniyet heyecanım, iş hayatına adım atmam, gerçek hayatla yüzleşmem ve dahası 2019 yılında benimle birlikte olacak… Geçen sene, 2017 yılını geride bırakırken; 2018 için kendime verdiğim çeşitli sözler oldu. Bunların birçoğunu başardığıma inanıyorum. Ama bu sefer, 2019 yılına dair bu tarz isteklerim ve kendime sözlerim olmayacak. Bu yıl farklı bir yöntem uygulayacağım: ”Oluruna Bırak” 

Bunu istememin en büyük sebebi ise, hayatımı kendi kendime ve zorla şekillendirmeye çalıştığımı fark etmem oldu. Hatta bazen kendimi kısıtlamam. Olmayınca, üzerine gereksiz düşünerek oldurmaya çalışmam ki; bu aslında kendime karşı yaptığım en büyük kötülük diyebilirim. Peki ya hiç düşündün mü? Bu yıl, farklı olarak sen ne yapmak istiyorsun? Hatta 2018’den kalan neleri hayatından çıkartmak istiyorsun? Daha radikal kararlar almak mı ya da her yıl düşündüğün, klasik hale gelmiş kararlar üzerinde mi durmak istiyorsun?

Acısıyla ve tatlısıyla 2018 yılının sonuna geldik. 2018 benim için hayata adım attığım bir yıl olarak tarihe geçti. Ayrıca bu yıl, bloguma 38 tane yazı yazmışım. Dilerim ki, yeni yılda daha fazla yazı yazarak, sana ve diğer tüm okuyucularıma -hatta yeni insanlara- yürekten seslenebilirim.

Sevgi ve İlhamla Kal.

2019 yılı hepimize sağlık, sevgi, huzur, mutluluk ve ilham getirsin.

Sevdiklerinle birlikte harika bir yıl geçirmeni içtenlikle dilerim.