Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğüne karşı demokrasi ve insan hakları talepleri konusunda mücadele veren Mirabel Kardeşler; Trujillo’nun, “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir” konuşmasını yaptıktan sadece 23 gün sonra 25 Kasım 1960’da Mirabel kardeşler Trujillo yandaşları tarafından yolları kesilerek arabadan indirildiler. Önce tecavüze uğradılar ve sonra da öldürüldüler. Mirabel Kardeşler’in cesetleri bir uçurumdan aşağıya atıldı ve basında bu olay bir trafik kazası olarak gösterildi. Mirabel Kardeşler’in ölümünden sonra ülkede ayaklanmalar daha çok arttı. 25 Kasım’dan 6 ay sonra 30 Mayıs 1961’de ise Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü. Trujillo’nun öldürülmesinden yaklaşık iki sene sonra, Şubat 1963’de de Dominik Cumhuriyeti demokratik bir şekilde oy kullanarak hükümetini seçti.

Mirabel Kardeşlerin mücadelesi ve uğradıkları şiddet dolayısıyla 25 Kasım günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un başlattığı “Kadına Yönelik Şiddeti Sonlandırmak İçin Birleşin”kampanyası adı altında kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı artırmak amacıyla 25 Kasım “Turuncu Gün”olarak kabul edildi. Turuncu renk, kadın ve kız çocukları için şiddetin olmadığı bir geleceği temsil ediyor. Her yıl 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında ”Dünyayı Turuncuya Boya”kampanyası ile uluslararası boyutta farkındalığı arttırmak için çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

2016 yılında TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Yasama Uzmanı Gökalp İzmir tarafından hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddet ve Dünya Gerçeği” raporuna göre:

  • Raporda Avrupa Birliği üyesi 28 ülkede, kadına yönelik şiddet ele alındı.
  • AB’de 15 yaşından büyük her 3 kadından 1’nin‘’partnerleri ya da üçüncü erkeklerin’’ fiziksel ya da cinsel şiddetine maruz kaldığı ifade ediliyor.
  • AB’de kadının en çok şiddet gördüğü ülkeler Danimarka, Finlandiya ve İsveç. Kadına şiddetin en az olduğu ülkeler ise Polonya, Avusturya ve Hırvatistan.

Avrupa Birliği’nde Kadına Karşı en çok şiddetin görüldüğü ülkeler:

NOT: Aşağıya şiddet oranı %40 üzeri olan ülkeleri yazdım. Geri kalan 28 ülkeden 21’inde şiddet %19 ile %39 oranları arasında bulunmaktadır.

Danimarka: %52

Finlandiya: %47

İsveç: %46

Hollanda: %45

Fransa: %44

İngiltere: %44

Letonya: %39

  • Rapora göre, Türkiye genelinde yaşamlarının herhangi bir döneminde cinsel şiddete maruz kalmış kadınların oranı yüzde 12, fiziksel şiddete maruz kalmışkadınların oranı yüzde 36.
  • En az bir kere evlenmiş ve yaşamının herhangi bir döneminde eşinden ya da birlikte olduğu kişiden şiddet gören kadınların oranı ise kentte yüzde 35, kırda ise yüzde 38.

Marmara: %30

Ege: %37

Batı Anadolu: %42

Orta Anadolu: %43

Akdeniz: %37

Batı Karadeniz: %34

Doğu Karadeniz: %27

Kuzeydoğu Anadolu: %39

Ortadoğu Anadolu: %32

Güneydoğu Anadolu: %33

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’na ulaşmak için tıklayınız.

Sen de 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında #orangetheworld hashtag’ini kullanarak  sosyal medya üzerinden ”KADINA VE KIZ ÇOCUKLARINA KARŞI ŞİDDETE DUR!” de ve arkadaşlarını davet ederek farkındalık yarat. Unutma, hiçbir şey için geç değil!

Daha iyi bir dünya için sevgiyle kal